Sullins Connector Solutions SDS100-PRW2-F09-SN00-6
SDS100-PRW2-F09-SN00-6 picture photo
Mfg. Part Number
SDS100-PRW2-F09-SN00-6
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
SDS100-PRW2-F09-SN00-6.pdf
Availability of SDS100-PRW2-F09-SN00-6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDS100-PRW2-F09-SN00-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS100-PRW2-F09-SN00-6
Internal Part NumberEIS-SDS100-PRW2-F09-SN00-6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLD-Sub Series 05/Jan/2015
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series100
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishTin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS100-PRW2-F09-SN00-6
Related LinksSDS100-PRW2, SDS100-PRW2-F09-SN00-6 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS100-PRW2-F09-SN00-6 Details Description
Related parts for SDS100-PRW2-F09-SN00-6
RES SMD 147 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 72V .900A RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K BYTE-PROG 28-QFN datasheet.pdf
IC CAPSENCE 32K FLASH 32QFN datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
Crystal 7.6800MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
254 TB SPR CLA 180D A/T datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator SPI Dimming 600mA 56-DSBGA datasheet.pdf