Sullins Connector Solutions SDS101-PRW2-M15-SN00-1
SDS101-PRW2-M15-SN00-1 picture photo
Mfg. Part Number
SDS101-PRW2-M15-SN00-1
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
SDS101-PRW2-M15-SN00-1.pdf
Availability of SDS101-PRW2-M15-SN00-1
QUANTITY
SDS101-PRW2-M15-SN00-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS101-PRW2-M15-SN00-1
Internal Part NumberEIS-SDS101-PRW2-M15-SN00-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLD-Sub Series 05/Jan/2015
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series101
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS101-PRW2-M15-SN00-1
Related LinksSDS101-PRW2, SDS101-PRW2-M15-SN00-1 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS101-PRW2-M15-SN00-1 Details Description
Related parts for SDS101-PRW2-M15-SN00-1
IC A/D CONV 2CH 16BIT 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
AA-821-08 BULK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RESIDENTIAL DIGITAL MULTIMETER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf