Sullins Connector Solutions SDS107-PRP1-M09-SN63-11
SDS107-PRP1-M09-SN63-11 picture photo
Mfg. Part Number
SDS107-PRP1-M09-SN63-11
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
SDS107-PRP1-M09-SN63-11.pdf
Availability of SDS107-PRP1-M09-SN63-11
QUANTITY
SDS107-PRP1-M09-SN63-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS107-PRP1-M09-SN63-11
Internal Part NumberEIS-SDS107-PRP1-M09-SN63-11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLD-Sub Series 05/Jan/2015
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series107
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishNickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS107-PRP1-M09-SN63-11
Related LinksSDS107-PRP1, SDS107-PRP1-M09-SN63-11 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS107-PRP1-M09-SN63-11 Details Description
Related parts for SDS107-PRP1-M09-SN63-11
4 KEY PAD - FUNCTION STORM 3000 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 130 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 165W datasheet.pdf