Sullins Connector Solutions SDS108-PRW2-M15-SN63-1
SDS108-PRW2-M15-SN63-1 picture photo
Mfg. Part Number
SDS108-PRW2-M15-SN63-1
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
SDS108-PRW2-M15-SN63-1.pdf
Availability of SDS108-PRW2-M15-SN63-1
QUANTITY
SDS108-PRW2-M15-SN63-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS108-PRW2-M15-SN63-1
Internal Part NumberEIS-SDS108-PRW2-M15-SN63-1
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series108
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishTin Plated
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS108-PRW2-M15-SN63-1
Related LinksSDS108-PRW2, SDS108-PRW2-M15-SN63-1 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS108-PRW2-M15-SN63-1 Details Description
Related parts for SDS108-PRW2-M15-SN63-1
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 350V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CBL 10POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2 NF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf