Sullins Connector Solutions SDS108-PRW2-M62-SN63-1
SDS108-PRW2-M62-SN63-1 picture photo
Mfg. Part Number
SDS108-PRW2-M62-SN63-1
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
SDS108-PRW2-M62-SN63-1.pdf
Availability of SDS108-PRW2-M62-SN63-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDS108-PRW2-M62-SN63-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS108-PRW2-M62-SN63-1
Internal Part NumberEIS-SDS108-PRW2-M62-SN63-1
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series108
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishTin Plated
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS108-PRW2-M62-SN63-1
Related LinksSDS108-PRW2, SDS108-PRW2-M62-SN63-1 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS108-PRW2-M62-SN63-1 Details Description
Related parts for SDS108-PRW2-M62-SN63-1
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V 0606 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
OSC XO 19.20MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
STRAP DMM HANGING datasheet.pdf
RES SMD 1.2KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf