Sullins Connector Solutions SDS224-PRW2-F15-SN13-2
SDS224-PRW2-F15-SN13-2 picture photo
Mfg. Part Number
SDS224-PRW2-F15-SN13-2
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
SDS224-PRW2-F15-SN13-2.pdf
Availability of SDS224-PRW2-F15-SN13-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDS224-PRW2-F15-SN13-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS224-PRW2-F15-SN13-2
Internal Part NumberEIS-SDS224-PRW2-F15-SN13-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLD-Sub Series 05/Jan/2015
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series224
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishTin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS224-PRW2-F15-SN13-2
Related LinksSDS224-PRW2, SDS224-PRW2-F15-SN13-2 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS224-PRW2-F15-SN13-2 Details Description
Related parts for SDS224-PRW2-F15-SN13-2
POWER STRIP 12.5"20A 6OUT15'CORD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 8GB datasheet.pdf
OSC PROG CMOS 2.5V 250PPM OE SMD datasheet.pdf
RES 2 OHM 9W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 866K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
AB 14C 12#16, 2#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 1200 UF 20% 25 V datasheet.pdf