Crydom SDV2415R
SDV2415R picture photo
Mfg. Part Number
SDV2415R
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 1.5A 240V PHASE CNTRL
Datasheet Download
SDV2415R.pdf
Availability of SDV2415R
QUANTITY
SDV2415R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDV2415R
Internal Part NumberEIS-SDV2415R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
3D ModelSDV/SDI Series.satSDV/SDI Series.dwgSDV/SDI Series.stp
Standard Package22
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesSDV
PackagingTube
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current1.5A
Voltage - Input3.5 ~ 10VDC
Voltage - Load12 ~ 280 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm), 4 Leads
Supplier Device Package16-DIP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDV2415R
Related LinksSDV2, SDV2415R Datasheet, Crydom Distributor
SDV2415R Details Description
Related parts for SDV2415R
PHOTOTRANS 600NM 0805 SMD T/R datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 1.7GHZ 24TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 9POS HOUSING 2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 47 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SOD123 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 8POS SINGLE datasheet.pdf