Honeywell Sensing and Productivity Solutions SDX15D4-A
SDX15D4-A picture photo
Mfg. Part Number
SDX15D4-A
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS DIFF 15PSI
Datasheet Download
SDX15D4-A.pdf
Availability of SDX15D4-A
QUANTITY
SDX15D4-A Order Process
Ship out your order
Specifications of SDX15D4-A
Internal Part NumberEIS-SDX15D4-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesSDX
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 90 mV (12V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply20V
Port SizeMale - 0.09" (2.28mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case6-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDX15D4-A
Related LinksSDX1, SDX15D4-A Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
SDX15D4-A Details Description
Related parts for SDX15D4-A
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 14.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf