Vishay Semiconductor/Diodes Division SE15PG-E3/85A
SE15PG-E3/85A picture photo
Mfg. Part Number
SE15PG-E3/85A
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO220AA
Datasheet Download
SE15PG-E3/85A.pdf
Availability of SE15PG-E3/85A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SE15PG-E3/85A Order Process
Ship out your order
Specifications of SE15PG-E3/85A
Internal Part NumberEIS-SE15PG-E3/85A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SerieseSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)900ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F9.5pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-220AA
Supplier Device PackageDO-220AA (SMP)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SE15PG-E3/85A
Related LinksSE15PG, SE15PG-E3/85A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SE15PG-E3/85A Details Description
Related parts for SE15PG-E3/85A
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1PL 2.0MM PNL SNAP datasheet.pdf
TRANS NPN 800V 12A TO-3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 35MA SC82AB datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 22MM 1/4-18NPT 5V datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 10pF 120 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPEA 34POS datasheet.pdf