Vishay Semiconductor/Diodes Division SE20AFB-M3/6B
SE20AFB-M3/6B picture photo
Mfg. Part Number
SE20AFB-M3/6B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 1.3A DO221AC
Datasheet Download
SE20AFB-M3/6B.pdf
Availability of SE20AFB-M3/6B
QUANTITY
SE20AFB-M3/6B Order Process
Ship out your order
Specifications of SE20AFB-M3/6B
Internal Part NumberEIS-SE20AFB-M3/6B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package14,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1.3A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 2A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F12pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-221AC, SMA Flat Leads
Supplier Device PackageDO-221AC (SlimSMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SE20AFB-M3/6B
Related LinksSE20AF, SE20AFB-M3/6B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SE20AFB-M3/6B Details Description
Related parts for SE20AFB-M3/6B
HTSHRNK EPS300 1/8"X4'(1')BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABINET STEEL 18X24X60 GREY datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DBL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 20% 125V AXIAL datasheet.pdf
CONTROL PROC SS OUT 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M PNL MNT datasheet.pdf
MICRO 51C P 20" WHT JACKP NI datasheet.pdf