| Internal Part Number | EIS-SEAF-50-05.0-S-10-2-A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | SEARAY™ High Density System | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine | |
| Series | SEARAY™ SEAF | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Type | High Density Array, Female | |
| Number of Positions | 500 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 10 | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Features | Board Guide | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Mated Stacking Heights | 7mm, 8mm, 8.5mm, 11.5mm, 12mm, 14mm, 16mm, 18mm | |
| Height Above Board | 0.199" (5.05mm) | |