| Internal Part Number | EIS-SEAF-50-06.5-S-08-2-A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine | |
| Series | SEARAY™ SEAF | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Type | High Density Array, Female | |
| Number of Positions | 400 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 8 | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Features | Board Guide | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Mated Stacking Heights | 8.5mm, 9.5mm, 10mm, 13mm, 13.5mm, 15.5mm, 17.5mm, 19.5mm | |
| Height Above Board | 0.258" (6.55mm) | |