Samtec, Inc. SEAM-20-03.5-S-10-2-A
SEAM-20-03.5-S-10-2-A picture photo
Mfg. Part Number
SEAM-20-03.5-S-10-2-A
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN MALE 200POS 10ROW SMD GOLD
Datasheet Download
SEAM-20-03.5-S-10-2-A.pdf
Availability of SEAM-20-03.5-S-10-2-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SEAM-20-03.5-S-10-2-A Order Process
Ship out your order
Specifications of SEAM-20-03.5-S-10-2-A
Internal Part NumberEIS-SEAM-20-03.5-S-10-2-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesSEARAY™ SEAM
PackagingTray
Connector TypeHigh Density Array, Male
Number of Positions200
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows10
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights8.5mm, 9.5mm, 10mm
Height Above Board0.240" (6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEAM-20-03.5-S-10-2-A
Related LinksSEAM-20-03, SEAM-20-03.5-S-10-2-A Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SEAM-20-03.5-S-10-2-A Details Description
Related parts for SEAM-20-03.5-S-10-2-A
JUMPER-H1505TR/A3049G/X 8" datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1A TO220FP datasheet.pdf
THERM NTC 150K OHMS 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH QUAD 14TVSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 8.4375K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
4MM MICROLEAD TO .031 J SILIC 1 datasheet.pdf