Samtec, Inc. SEAM-40-03.5-S-10-2-A
SEAM-40-03.5-S-10-2-A picture photo
Mfg. Part Number
SEAM-40-03.5-S-10-2-A
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN MALE 400POS 10ROW SMD GOLD
Datasheet Download
SEAM-40-03.5-S-10-2-A.pdf
Availability of SEAM-40-03.5-S-10-2-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SEAM-40-03.5-S-10-2-A Order Process
Ship out your order
Specifications of SEAM-40-03.5-S-10-2-A
Internal Part NumberEIS-SEAM-40-03.5-S-10-2-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesSEARAY™ SEAM
PackagingTray
Connector TypeHigh Density Array, Male
Number of Positions400
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows10
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights8.5mm, 9.5mm, 10mm
Height Above Board0.240" (6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEAM-40-03.5-S-10-2-A
Related LinksSEAM-40-03, SEAM-40-03.5-S-10-2-A Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SEAM-40-03.5-S-10-2-A Details Description
Related parts for SEAM-40-03.5-S-10-2-A
CONN HEADER VERT .100 12POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TEMP SNSR PROG 5V 8DIP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 85-142V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
KJB 61C 61#20 SKT RECP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf