Cornell Dubilier Electronics SEK100M200ST
SEK100M200ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK100M200ST
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
SEK100M200ST.pdf
Availability of SEK100M200ST
QUANTITY
SEK100M200ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK100M200ST
Internal Part NumberEIS-SEK100M200ST
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)19.9 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK100M200ST
Related LinksSEK100, SEK100M200ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK100M200ST Details Description
Related parts for SEK100M200ST
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 6-CHAN SSOP-B14 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 9.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
4-STATION POWER SUPPLY TR-944N datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
330UF 16V 10X18MM 125C 4000H datasheet.pdf