Cornell Dubilier Electronics SEK471M016ST
SEK471M016ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK471M016ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SEK471M016ST.pdf
Availability of SEK471M016ST
QUANTITY
SEK471M016ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK471M016ST
Internal Part NumberEIS-SEK471M016ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current395mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK471M016ST
Related LinksSEK471, SEK471M016ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK471M016ST Details Description
Related parts for SEK471M016ST
DIODE ARRAY GP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf