Cornell Dubilier Electronics SEK471M050ST
SEK471M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK471M050ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SEK471M050ST.pdf
Availability of SEK471M050ST
QUANTITY
SEK471M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK471M050ST
Internal Part NumberEIS-SEK471M050ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK471M050ST
Related LinksSEK471, SEK471M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK471M050ST Details Description
Related parts for SEK471M050ST
FAN AXIAL 40X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 32AWG 24IN datasheet.pdf
Crystal 9.2160MHz 50ppm 18pF 15 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
WASHER KEYED SS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 419MA 700 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOD DIODE 650A 3000V A-PUK datasheet.pdf