Littelfuse SESD0402Q2UG-0030-088
SESD0402Q2UG-0030-088 picture photo
Mfg. Part Number
SESD0402Q2UG-0030-088
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7VWM 13VC DFN
Datasheet Download
SESD0402Q2UG-0030-088.pdf
Availability of SESD0402Q2UG-0030-088
QUANTITY
SESD0402Q2UG-0030-088 Order Process
Ship out your order
Specifications of SESD0402Q2UG-0030-088
Internal Part NumberEIS-SESD0402Q2UG-0030-088
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSilicon ESD Protection Devices SESD Series
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSESD, SPA®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels2
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)8.8V (Typ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsHDMI
Capacitance @ Frequency0.3pF @ 3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-XDFN
Supplier Device Package0402
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SESD0402Q2UG-0030-088
Related LinksSESD0402Q2, SESD0402Q2UG-0030-088 Datasheet, Littelfuse Distributor
SESD0402Q2UG-0030-088 Details Description
Related parts for SESD0402Q2UG-0030-088
INDUCT ARRAY 2 COIL 201.59UH SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-3 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 700mA (Flash) Backlight, Camera Flash datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION SOT23-6L datasheet.pdf
ATPL210 SK 2 BOARDS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
CRYSTAL 15.360000 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf