Bourns Inc. SF-0402F315-2
SF-0402F315-2 picture photo
Mfg. Part Number
SF-0402F315-2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 3.15A 24VDC 0402
Datasheet Download
SF-0402F315-2.pdf
Availability of SF-0402F315-2
QUANTITY
SF-0402F315-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SF-0402F315-2
Internal Part NumberEIS-SF-0402F315-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSinglFuse™ Thin Film Chip Fuses
RoHS InformationSF-0402F, SF-0402S Material Declaration
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSinglFuse™ SF-0402F
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Response TimeFast
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.06304
ApprovalsUL
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Color-
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W x 0.014" H (1.00mm x 0.52mm x 0.35mm)
DC Cold Resistance0.019 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF-0402F315-2
Related LinksSF-040, SF-0402F315-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SF-0402F315-2 Details Description
Related parts for SF-0402F315-2
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
HOOK PERMA-SEAL (SC-211-10) datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LMZFL 7/8/135 3.5OR datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 65MA 18 OHM TH datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf