Bourns Inc. SF-1206F200-2
SF-1206F200-2 picture photo
Mfg. Part Number
SF-1206F200-2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2A 63VDC 1206
Datasheet Download
SF-1206F200-2.pdf
Availability of SF-1206F200-2
QUANTITY
SF-1206F200-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SF-1206F200-2
Internal Part NumberEIS-SF-1206F200-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSinglFuse™ Thin Film Chip Fuses
RoHS InformationSF-1206F, SF-1206S Material Declaration
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSinglFuse™ SF-1206F
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.181
ApprovalsUL
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Color-
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W x 0.024" H (3.10mm x 1.55mm x 0.60mm)
DC Cold Resistance0.038 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF-1206F200-2
Related LinksSF-120, SF-1206F200-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SF-1206F200-2 Details Description
Related parts for SF-1206F200-2
RES 6.8 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.8A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 51MM datasheet.pdf