Sunon SF11592A-1092HBT
SF11592A-1092HBT picture photo
Mfg. Part Number
SF11592A-1092HBT
Brief Description
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC TERM
Datasheet Download
SF11592A-1092HBT.pdf
Availability of SF11592A-1092HBT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SF11592A-1092HBT Order Process
Ship out your order
Specifications of SF11592A-1092HBT
Internal Part NumberEIS-SF11592A-1092HBT
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
Standard Package200
SeriesSF
TypeAC
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow37.0 CFM (1.04m³/min)
Static Pressure0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise40 dB(A)
Power (Watts)12.0W
RPM2850 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Weight0.001 KG
Current Rating0.110A
Voltage Range85 ~ 125VAC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF11592A-1092HBT
Related LinksSF11592A, SF11592A-1092HBT Datasheet, Sunon Distributor
SF11592A-1092HBT Details Description
Related parts for SF11592A-1092HBT
PHOTO DIODE 900NM DOME CLR TO-18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf