Vishay Semiconductor/Diodes Division SF4004-TR
SF4004-TR picture photo
Mfg. Part Number
SF4004-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE AVAL 1A 400V SOD-57
Datasheet Download
SF4004-TR.pdf
Availability of SF4004-TR
QUANTITY
SF4004-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SF4004-TR
Internal Part NumberEIS-SF4004-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F76pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-57, Axial
Supplier Device PackageSOD-57
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF4004-TR
Related LinksSF40, SF4004-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SF4004-TR Details Description
Related parts for SF4004-TR
REGULATOR 5V 3A HSMD HZ HT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 625MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 400MW ALF2 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 THRUHL datasheet.pdf