Switchcraft Inc. SF4281V-11EPG-3ES
SF4281V-11EPG-3ES picture photo
Mfg. Part Number
SF4281V-11EPG-3ES
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
SF4281V-11EPG-3ES.pdf
Availability of SF4281V-11EPG-3ES
QUANTITY
SF4281V-11EPG-3ES Order Process
Ship out your order
Specifications of SF4281V-11EPG-3ES
Internal Part NumberEIS-SF4281V-11EPG-3ES
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesShielded Multi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionIP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishPolyester
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating5.6A
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF4281V-11EPG-3ES
Related LinksSF4281V-, SF4281V-11EPG-3ES Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
SF4281V-11EPG-3ES Details Description
Related parts for SF4281V-11EPG-3ES
CAP CER 10000PF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 2GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf