Cornell Dubilier Electronics SFA44S7.5K288B
SFA44S7.5K288B picture photo
Mfg. Part Number
SFA44S7.5K288B
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 7.5UF 10% 440VAC QC
Datasheet Download
SFA44S7.5K288B.pdf
Availability of SFA44S7.5K288B
QUANTITY
SFA44S7.5K288B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFA44S7.5K288B
Internal Part NumberEIS-SFA44S7.5K288B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance7.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Height - Seated (Max)3.000" (76.20mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFA44S7.5K288B
Related LinksSFA44S7, SFA44S7.5K288B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFA44S7.5K288B Details Description
Related parts for SFA44S7.5K288B
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 11POS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH SMD datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.033UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
D4F-220-3R datasheet.pdf
DIP CABLE 6POS datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 6C BRAID 300V datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf