Cornell Dubilier Electronics SFC44T25K391B-F
SFC44T25K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC44T25K391B-F
Brief Description
CAP FILM 25UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC44T25K391B-F.pdf
Availability of SFC44T25K391B-F
QUANTITY
SFC44T25K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC44T25K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFC44T25K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance25µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC44T25K391B-F
Related LinksSFC44T2, SFC44T25K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC44T25K391B-F Details Description
Related parts for SFC44T25K391B-F
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RELAY RF SPST 250MA 5V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 4POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16MSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCT SER 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf