Cornell Dubilier Electronics SFC66S12K391B
SFC66S12K391B picture photo
Mfg. Part Number
SFC66S12K391B
Brief Description
CAP FILM 12UF 10% 660VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC66S12K391B.pdf
Availability of SFC66S12K391B
QUANTITY
SFC66S12K391B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC66S12K391B
Internal Part NumberEIS-SFC66S12K391B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC66S12K391B
Related LinksSFC66S, SFC66S12K391B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC66S12K391B Details Description
Related parts for SFC66S12K391B
FIXED IND 3.3UH 5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R TSOT23-5 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC16H/AE16G/HSC16H datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR DUAL 20SO datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THYRISTOR PHASE 1200V TO-247AD datasheet.pdf