Cornell Dubilier Electronics SFC66S18K391B-F
SFC66S18K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC66S18K391B-F
Brief Description
CAP FILM 18UF 10% 660VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC66S18K391B-F.pdf
Availability of SFC66S18K391B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFC66S18K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC66S18K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFC66S18K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance18µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC66S18K391B-F
Related LinksSFC66S1, SFC66S18K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC66S18K391B-F Details Description
Related parts for SFC66S18K391B-F
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC P600 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
T5009-6 2NC+2NO FLEX 1 ACT M20/N datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf