Cornell Dubilier Electronics SFC66T15K391B-F
SFC66T15K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC66T15K391B-F
Brief Description
CAP FILM 15UF 10% 660VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC66T15K391B-F.pdf
Availability of SFC66T15K391B-F
QUANTITY
SFC66T15K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC66T15K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFC66T15K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC66T15K391B-F
Related LinksSFC66T1, SFC66T15K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC66T15K391B-F Details Description
Related parts for SFC66T15K391B-F
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 26POS 2MM GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
PH PROBE FOR MODEL 760 datasheet.pdf
CAP POLYMER 2700UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 19PR SHLD 300V datasheet.pdf