Cornell Dubilier Electronics SFD66S40K491B-F
SFD66S40K491B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFD66S40K491B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 40UF 10% 660VAC QC TERM
Datasheet Download
SFD66S40K491B-F.pdf
Availability of SFD66S40K491B-F
QUANTITY
SFD66S40K491B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFD66S40K491B-F
Internal Part NumberEIS-SFD66S40K491B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC660V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm), Lip
Height - Seated (Max)5.150" (130.81mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFD66S40K491B-F
Related LinksSFD66S4, SFD66S40K491B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFD66S40K491B-F Details Description
Related parts for SFD66S40K491B-F
IC RCVR/DVR PAIR LOW PWR 8-MSOP datasheet.pdf
IC 4.625V 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.6A SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf