Sullins Connector Solutions SFH210-PPEC-D04-ID-BK-M181
SFH210-PPEC-D04-ID-BK-M181 picture photo
Mfg. Part Number
SFH210-PPEC-D04-ID-BK-M181
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HEADER .100" 8POS
Datasheet Download
SFH210-PPEC-D04-ID-BK-M181.pdf
Availability of SFH210-PPEC-D04-ID-BK-M181
QUANTITY
SFH210-PPEC-D04-ID-BK-M181 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFH210-PPEC-D04-ID-BK-M181
Internal Part NumberEIS-SFH210-PPEC-D04-ID-BK-M181
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesSFH210
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions8
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFH210-PPEC-D04-ID-BK-M181
SFH210-PPEC-D04-ID-BK-M181 Details Description
Related parts for SFH210-PPEC-D04-ID-BK-M181
SWITCH ROTARY DIP SP5T TOP 5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 76POS datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
BUSHING 0.240" NYLON BLACK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 9MM datasheet.pdf
MICRO 100 F 36" RBW JACKP datasheet.pdf