Sullins Connector Solutions SFH31-NPPB-D50-SP-BK
SFH31-NPPB-D50-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SFH31-NPPB-D50-SP-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Header 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
SFH31-NPPB-D50-SP-BK.pdf
Availability of SFH31-NPPB-D50-SP-BK
QUANTITY
SFH31-NPPB-D50-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SFH31-NPPB-D50-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SFH31-NPPB-D50-SP-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSFH31
PackagingTube
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFH31-NPPB-D50-SP-BK
Related LinksSFH31-NPPB, SFH31-NPPB-D50-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SFH31-NPPB-D50-SP-BK Details Description
Related parts for SFH31-NPPB-D50-SP-BK
RES SMD 2.49KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CABLE 40POS FUJITSU STRIP 3 M datasheet.pdf
HIGH POWER PFC CONTROLLER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 175W datasheet.pdf
TOOL INSERTION TWEEZER 22 GA datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 600W datasheet.pdf