Samtec, Inc. SFM-105-02-L-D-A
SFM-105-02-L-D-A picture photo
Mfg. Part Number
SFM-105-02-L-D-A
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
SFM-105-02-L-D-A.pdf
Availability of SFM-105-02-L-D-A
QUANTITY
SFM-105-02-L-D-A Order Process
Ship out your order
Specifications of SFM-105-02-L-D-A
Internal Part NumberEIS-SFM-105-02-L-D-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesTiger Eye™ SFM
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFM-105-02-L-D-A
Related LinksSFM-105-, SFM-105-02-L-D-A Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SFM-105-02-L-D-A Details Description
Related parts for SFM-105-02-L-D-A
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 4POS datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD TIN 86POS datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 105POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 106MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
SICMA RCPT CONN BLU 10CKT datasheet.pdf
COMBO 9W4 F PCB R/A 75O G TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf