Cornell Dubilier Electronics SFP37T10K238B-F
SFP37T10K238B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFP37T10K238B-F
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFP37T10K238B-F.pdf
Availability of SFP37T10K238B-F
QUANTITY
SFP37T10K238B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFP37T10K238B-F
Internal Part NumberEIS-SFP37T10K238B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.870" Dia (47.50mm)
Height - Seated (Max)2.500" (63.50mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFP37T10K238B-F
Related LinksSFP37T1, SFP37T10K238B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFP37T10K238B-F Details Description
Related parts for SFP37T10K238B-F
TESTER ELECTRICAL 1000V datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 15.5A 3.33 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf