FFF SFR10R-1STE1LF
SFR10R-1STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFR10R-1STE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.80MM R/A
Datasheet Download
SFR10R-1STE1LF.pdf
Availability of SFR10R-1STE1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFR10R-1STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR10R-1STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFR10R-1STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFR Series 05/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFR
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions10
Pitch0.031" (0.80mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.098" (2.50mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR10R-1STE1LF
Related LinksSFR10R-, SFR10R-1STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFR10R-1STE1LF Details Description
Related parts for SFR10R-1STE1LF
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 90POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INDICATOR 110V 16MM PROM GREEN datasheet.pdf
PLUG 7POS 0 DEG BLK/BLUE 4.0-5.2 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A 6UTDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 20 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.2KV 2A SOD57 datasheet.pdf