Vishay/BCcomponents SFR16S0001000JR500
SFR16S0001000JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001000JR500
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001000JR500.pdf
Availability of SFR16S0001000JR500
QUANTITY
SFR16S0001000JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001000JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001000JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001000JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001000JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001000JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001000JR500
LED LT BAR 2CHP LOW-INT RED DIFF datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf