Vishay/BCcomponents SFR16S0001002FR500
SFR16S0001002FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001002FR500
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001002FR500.pdf
Availability of SFR16S0001002FR500
QUANTITY
SFR16S0001002FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001002FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001002FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001002FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001002FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001002FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001002FR500
IC OPAMP VFB 12MHZ 14DIP datasheet.pdf
LED T-3MM 635NM RED DIFF PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 213VC AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 25 MHZ 9PF SMD datasheet.pdf