Vishay/BCcomponents SFR16S0001003JR500
SFR16S0001003JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001003JR500
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001003JR500.pdf
Availability of SFR16S0001003JR500
QUANTITY
SFR16S0001003JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001003JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001003JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001003JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001003JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001003JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001003JR500
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 15POS 5MM R/A datasheet.pdf
6187-6 CUT-OFF DIE BLADE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 160V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.25UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC INVERTER LOW PWR datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf