Comchip Technology CZRSC55C3V6-G
CZRSC55C3V6-G picture photo
Mfg. Part Number
CZRSC55C3V6-G
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW 0805
Datasheet Download
CZRSC55C3V6-G.pdf
Availability of CZRSC55C3V6-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CZRSC55C3V6-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CZRSC55C3V6-G
Internal Part NumberEIS-CZRSC55C3V6-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 8.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CZRSC55C3V6-G
Related LinksCZRSC5, CZRSC55C3V6-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CZRSC55C3V6-G Details Description
Related parts for CZRSC55C3V6-G
FLEX CABLE - AFJ20A/AE20/AFH20T datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 50M datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MT RA PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
KPT 19C 19#20 SKT PLUG datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC datasheet.pdf