Vishay/BCcomponents SFR16S0001024FR500
SFR16S0001024FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001024FR500
Brief Description
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001024FR500.pdf
Availability of SFR16S0001024FR500
QUANTITY
SFR16S0001024FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001024FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001024FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001024FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001024FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001024FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001024FR500
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 1.2KV 8A TO220AB datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB RED 12" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 2.4A (Switch) Backlight 10-MSOP datasheet.pdf
B-137-08 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.25W DO214AC datasheet.pdf