Vishay/BCcomponents SFR16S0001052FA500
SFR16S0001052FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001052FA500
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001052FA500.pdf
Availability of SFR16S0001052FA500
QUANTITY
SFR16S0001052FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001052FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001052FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001052FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001052FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001052FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001052FA500
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC HEX INVRT W/OPEN DRAIN 14SOIC datasheet.pdf
SENS PROX IND 30MM PNP NO/NC NPT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS 2, T datasheet.pdf
TERM SPLICE 4" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf