Vishay/BCcomponents SFR16S0001101FA500
SFR16S0001101FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001101FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001101FA500.pdf
Availability of SFR16S0001101FA500
QUANTITY
SFR16S0001101FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001101FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001101FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001101FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001101FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001101FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001101FA500
CABLE D-SUB-AMU09B/AE09M/AFU09B datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A/0.25A 14DSO datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 120V 20A TO262 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 200KA datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR 3ST 8VSSOP datasheet.pdf
IC SYNCHRONIZER T1/E1/OC3 48SSOP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf