Vishay/BCcomponents SFR16S0001103FR500
SFR16S0001103FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001103FR500
Brief Description
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001103FR500.pdf
Availability of SFR16S0001103FR500
QUANTITY
SFR16S0001103FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001103FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001103FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001103FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001103FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001103FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001103FR500
REGULATOR 5V 1.5A 3PSIP HORZ datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 48MINIBGA datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 4W 10% RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT MONITR SGL 4.64V SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 2.3A 144 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V SMD datasheet.pdf