Vishay/BCcomponents SFR16S0001103FR500
SFR16S0001103FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001103FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001103FR500.pdf
Availability of SFR16S0001103FR500
QUANTITY
SFR16S0001103FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001103FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001103FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001103FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001103FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001103FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001103FR500
JUMPER-H1507TR/A3049S/H1505TR12" datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X30MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOD USB UART DEV FT232R datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 10MSOP datasheet.pdf
20W MQS RCPT HSG GREEN datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 ZB-ETH/CELL datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf