Vishay/BCcomponents SFR16S0001108JA500
SFR16S0001108JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001108JA500
Brief Description
RES 1.1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001108JA500.pdf
Availability of SFR16S0001108JA500
QUANTITY
SFR16S0001108JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001108JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001108JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001108JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001108JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001108JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001108JA500
CAP FILM 1500PF 2% 16VDC 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 12POS GOLD PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.8V USP-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC DAC 2CH 14BIT LO PWR 40WLFCSP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf