Vishay/BCcomponents SFR16S0001183FR500
SFR16S0001183FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001183FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001183FR500.pdf
Availability of SFR16S0001183FR500
QUANTITY
SFR16S0001183FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001183FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001183FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001183FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001183FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001183FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001183FR500
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 4SIP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PAC-S300-SD37 CBL ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.58K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 420V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf