Vishay/BCcomponents SFR16S0001203JA500
SFR16S0001203JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001203JA500
Brief Description
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001203JA500.pdf
Availability of SFR16S0001203JA500
QUANTITY
SFR16S0001203JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001203JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001203JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001203JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001203JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001203JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001203JA500
END CAP 2 PCS FOR FRONT MNT A7CN datasheet.pdf
IC SINGLE-CHIP RF TX 24-TSSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.5W STER 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf