Vishay/BCcomponents SFR16S0001214FA500
SFR16S0001214FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001214FA500
Brief Description
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001214FA500.pdf
Availability of SFR16S0001214FA500
QUANTITY
SFR16S0001214FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001214FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001214FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001214FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001214FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001214FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001214FA500
SENS PROX M12 4MM PNP-NO SHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf