Vishay/BCcomponents SFR16S0001242FA500
SFR16S0001242FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001242FA500
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001242FA500.pdf
Availability of SFR16S0001242FA500
QUANTITY
SFR16S0001242FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001242FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001242FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001242FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001242FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001242FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001242FA500
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16-SSOP datasheet.pdf
EVAL MOD FOR SN65LVDS101 datasheet.pdf
IC CMOS HEX GATE 4INV 16-TSSOP datasheet.pdf
LABEL METAL POLY 25.4X12.7MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 309 OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1A 190 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 64 OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 640MA 937 MOHM datasheet.pdf