Vishay/BCcomponents SFR16S0001244FR500
SFR16S0001244FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001244FR500
Brief Description
RES 1.24M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001244FR500.pdf
Availability of SFR16S0001244FR500
QUANTITY
SFR16S0001244FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001244FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001244FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001244FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001244FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001244FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001244FR500
THERMISTOR NTC DISK 4.7KOHM 20% datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C SHIELDED datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 300W 12.5A datasheet.pdf
MARKER NUMBER OUTDOOR 3 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 9V 30.06W datasheet.pdf