Vishay/BCcomponents SFR16S0001331FA500
SFR16S0001331FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001331FA500
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001331FA500.pdf
Availability of SFR16S0001331FA500
QUANTITY
SFR16S0001331FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001331FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001331FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001331FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001331FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001331FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001331FA500
SWITCH ROTARY 3P-4 POS LUGS 125V datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC 1.5A ZC 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 13.5V 24W datasheet.pdf
RES 825 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 277/480VA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf